BAŞBAKAN’A AÇIK MEKTUP

SAYIN BAŞBAKAN;
SON GÜNLERDE DÜZENLEMİŞ OLDUĞUNUZ AÇIK HAVA TOPLANTILARINDA, YARSAV’I, ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİNE EVET DİYECEK OLANLARA KARŞI BİR CEPHENİN İÇERİSİNDE OLMAKLA SUÇLADIĞINIZI İZLEMEKTEYİZ.

SAYIN BAŞBAKAN,
BUNU YAPMAYA HAKKINIZ YOK.
YARSAV’IN GETİRİLMEK İSTENEN DEĞİŞİKLİKLERE KARŞI OLDUĞU AÇIKTIR. ÇIKTIĞINIZ MEYDANLARDA BUNU BÖYLE İFADE ETMENİZE DE HİÇBİR İTİRAZIMIZ OLAMAZ.
ANCAK YARSAV’IN MÜCADELESİ, SİZİN SÖYLEDİĞİNİZ GİBİ EVET OYU VERECEK KİŞİLERLE DEĞİLDİR.
MÜCADELEMİZ 1982 ANAYASASI İLE YARI BAĞIMLI HALE GETİRİLMİŞ YARGIYI, İKTİDARA TÜMÜYLE BAĞIMLI HALE GETİRECEK VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE DAYALI DEMOKRAMİZİ ONULMAZ BİÇİMDE SAKATLAYACAĞINA İNANDIĞIMIZ BU DEĞİŞİKLİKLERİN ULUSUMUZ TARAFINDAN REDDEDİLMESİ ÜZERİNEDİR.

EĞER YARGI İLE İLGİLİ BU PAKET REDDEDİLİRSE, 13 EYLÜL’DEN İTİBAREN YARGIYI BAĞIMLI HALE GETİREN ANAYASAL VE YASAL TÜM ENGELLERİN UZLAŞMA VE DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ ÇERÇEVESİNDE KALDIRILMASININ ÖNÜNÜN AÇILACAĞINA, TAM BAĞIMSIZ YARGIYI GETİRECEK BİR ANAYASA METNİNİN TÜM DEMOKRATİK GÜÇLERİN KATKISI İLE KABUL EDİLECEĞİNE İNANIYORUZ.

YARSAV, BU YÖNDEKİ ÇALIŞMALARINI KENDİSİNE AÇILAN HER TÜRLÜ PLATFORMDA ÇOĞULCU DEMOKRASİYE OLAN İNANCIYLA VE BİLGİYLE SÜRDÜRMEKTEDİR VE SÜRDÜRECEKTİR.
BU ANLAMDA, MÜCADELEMİZ, AYNI ZAMANDA BU DEĞİŞİKLİKLERE EVET OYU VERMEYİ DÜŞÜNEN İNSANLARIMIZ İÇİNDİR DE…
ASLINDA OLDUKÇA KALIN ÇİZGİLER HALİNDEKİ BU AYRIMI BİLMENİZ GEREKİR. BU NEDENLE SÖZLERİNİZİ AÇIK VE BİLİNÇLİ BİR ÇARPITMA OLARAK KABUL EDİYORUZ.

SAYIN BAŞBAKAN,
SİZ YALNIZ ÇARPITMAKLA KALMIYORSUNUZ. ÜLKEMİZE MUSALLAT OLMUŞ VE SORUMLULUK NOKTASINDA OLDUĞUNUZ İÇİN MÜCADELE ETMENİZ GEREKEN TERÖR ÖRGÜTÜ İLE YARSAV’I YANYANA KOYMAK SURETİYLE MEYDANLARA TOPLADIĞINIZ İNSANLARIMIZI YARSAV’A KARŞI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK EDİYORSUNUZ.

SAYIN BAŞBAKAN,
YARSAV, YURDUNU KARŞILIKSIZ SEVEN, ÜLKENİN DOĞUSUNDAN BATISINA VAR GÜÇLERİYLE VE “YAN GELİP YATMADAN” ADALET DAĞITMAYA ÇALIŞARAK ONA OLAN BORCUNU BU ŞEKİLDE ÖDEME GAYRETİ İÇERİSİNDE BULUNAN, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE, ÇOĞULCU DEMOKRASİYE VE TÜRK AYDINLANMASINA İNANAN, ULUSAL BÜTÜNLÜĞÜN ÜLKEMİZ İÇİN YAŞAMSAL ÖNEMİ OLDUĞUNUN AYIRDINDA OLAN MESLEK MENSUPLARININ BİR ARAYA GELDİĞİ, BİR ARADA DURDUĞU BİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜDÜR.
BUNU YARSAV’A YAPMAYA HAKKINIZ YOK.
BİLİYORUZ, SİZİ BU MÜHENDİSLİĞİ YAPMAYA, KENDİNİZ VE PARTİNİZ İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ GÖRDÜĞÜNÜZ YAKIN SİYASAL AMAÇLARINIZ ZORLUYOR. ÇÜNKÜ, 12 EYLÜL’DE HAYIR SONUCU ÇIKACAĞINDAN ENDİŞE EDİYORSUNUZ. ÇÜNKÜ YARSAV’IN TOPLUMU DOĞRU BİLGİLENDİRME KONUSUNDA MESAFE ALDIĞINI GÖRÜYOR, FARKEDİYORSUNUZ.
ÇÜNKÜ TÜRK HALKININ HAKLARININ NASIL BİR YARGI SİSTEMİNDE KORUNACAĞI KONUSUNDAKİ BİLİNCİNİN YARSAV’LA BİRLİKTE EŞİK ATLADIĞININ FARKINDASINIZ VE BUNDAN HOŞLANMADIĞINIZ ÇOK AÇIK.
AMA YİNE DE BÖYLE YAPMAYINIZ.
ASLINDA SEZİYORUZ, ÇOK UMUTLU OLMADIĞIMIZI İFADE ETMEK İSTERİZ. SİZ YİNE BİLDİĞİNİZİ YA DA BİLMEDİĞİNİZİ OKUYACAKSINIZ. SİZİN BU AYRIŞTIRICI, HAKSIZ VE ÖLÇÜSÜZ SÖYLEMLER KONUSUNDA BİR ALIŞKANLIĞINIZ VAR, ÜZÜLEREK İZLİYORUZ.

HATIRLAYINIZ, O TARİHLERDE YARSAV DA YOKTU, SİZ HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK ETMEKTEN ÖTÜRÜ KESİNLEŞMİŞ MAHKEME KARARI İLE MAHKUM EDİLMİŞ BİR KİŞİSİNİZ.

SAYIN BAŞBAKAN,
KÜÇÜK BİR BİLGİ NOTU; BUNUN HUKUKTAKİ ADI “SUÇ İŞLEME KONUSUNDA KARARLILIK”TIR.

SAYIN BAŞBAKAN,
SİZ, TERÖR ÖRGÜTÜ İLE MÜCADELEDE ŞEHİT OLANLARA “KELLE” BİLE DEDİNİZ, HABUR UYGULAMASINA SİZ ONAY VERDİNİZ. TÜRK ULUSUNU BİR BAŞKA ULUSUN ELİ, AYAĞI, YANİ UZUVLARI OLARAK GÖRDÜĞÜNÜZÜ DAHİ SÖYLEDİNİZ, KENDİNİZİ VE MENSUBİYYETİNİZİ NASIL İFADE EDECEĞİNİZİ ELBETTE SİZ BİLİRSİNİZ. TÜRK ULUSU BUNU DA GÖRDÜ, YAŞADI.
ÜZÜNTÜYLE İFADE ETMEK İSTERİZ Kİ, YARSAV’IN YURTSEVERLİK VE ULUS BİLİNCİ KONUSUNDA SİZDEN ALACAĞI BİR DERS YOK. AYRICA BÜTÜN KARALAMALARINIZA KARŞIN TÜRK KAMUOYUNUN YARSAV HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİ BİZ BİLİYORUZ.

SAYIN BAŞBAKAN,
BİZ SİZE, SİZİN ÜSLUBUNUZLA YANIT VEREMEYİZ. AMA BIRAKIN BİZ, KISITLI OLANAKLARIMIZA KARŞIN, DÜŞÜNDÜKLERİMİZİ ÖZGÜRCE HALKIMIZLA PAYLAŞALIM. SİZ DE, MEYDANLARA ÇIKIP GETİRMEYİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ BU DEĞİŞİKLİKLERİN NE KADAR OLUMLU OLDUĞUNU –BAŞARABİLİRSENİZ- HALKA ANLATINIZ. AMA ÇARPITMAYINIZ, KİŞİLERİ VE KURUMLARI HEDEF GÖSTERMEKTEN, TOPLUMDA ARTIK HAD SAFHAYA GETİRİLMİŞ KUTUPLAŞMAYI, KAMPLAŞMAYI DERİNLEŞTİRECEK, TAHRİK EDECEK SÖYLEVLERDEN UZAK DURUNUZ. EĞER SİZ ÜLKENİN BAŞBAKANI İSENİZ BEKLENTİMİZ BUDUR. SÖYLÜYORUZ, PEK UMUDUMUZ YOK ANCAK BUNU UMMAK İSTİYORUZ.

EMİNE ÜLKER TARHAN
YARSAV BAŞKANI