08.3.2008 Küfürbaz savcının konuşmaları Youtube'a düştü

08.3.2008 Küfürbaz savcının konuşmaları YouTube'a düştü 

Küfürbaz savcının konuşmaları YouTube'a düştü 

(Zaman Gazetesi)-Video paylaşım sitesi YouTube'da Ankara Cumhuriyet Savcısı S.D.'ye ait olduğu iddia edilen ses kaydı yayınlanıyor. Ses kaydında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'ya ağır küfürler ediliyor.  

Eski YÖK Başkanı Teziç ile Genelkurmay Başkanlığı Elektronik Sistemler (GES) Komutanı Tuğgeneral Münir Erten'in ses kayıtlarının ardından Ankara Cumhuriyet Savcısı S.D.'ye ait olduğu ileri sürülen ses kayıtları da YouTube'da yayınlandı. Geniş yetkili ağır ceza savcısı olduğu öne sürülen savcı S.D., bir taraftan küfür ederken bir yandan da devletin önemli kurumlarını zan altında bırakıyor. Kürt meselesi hakkında sert tedbirler öneren savcı, Diyarbakır'a askerî müdahale istiyor. Askerin bu şehri dışarıdan izlediğini söyleyerek, "Şimdi asker o kadar hoşuma gidiyor ki... Asker Diyarbakır'a girse hiç affetmeyecek.. Sincan'da tank yürüten adam... Hava Kuvvetleri istese bugün de yapar Diyarbakır'da..." gibi ifadeler kullanıyor. Ayrıca Diyarbakır'a tayin olmak istediğini de dile getirerek, "Beni oraya verecekler, 3 ayda Diyarbakır'ı mum gibi yapmazsam..." şeklinde tehditler savuruyor.

Başbakan Erdoğan ve dönemin Diyarbakır Valisi Efkan Ala'ya ağza alınmayacak küfürler eden savcı, Ala'nın şehirde güvenliği sağlayamadığını öne sürüyor. Başbakan Erdoğan'ın, 'Türkiyelilik' ve 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı' açılımlarına kızan Savcı, ağır küfürler ettikten sonra, "Türkiyelilik haa... Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı haa..." diyor. Savcı S.D. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerini de çocuklarının ve akrabalarının tayinlerini istedikleri yerlere yaptırmakla suçluyor. 

Öte yandan, Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, yaptığı açıklamada 'özel konuşma' diyerek küfürbaz savcıyı savundu. Eminağaoğlu, Danıştay'ın zorunlu din dersi konusundaki kararına tepki gösteren Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nu eleştirdi.  

Bakanlık, savcı hakkında inceleme başlattı

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, YouTube adlı internet sitesinde ses kayıtları yayınlanan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli S.D. ile ilgili inceleme başlatılması talimatını verdi. Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı da Bakan Şahin'in talimatı üzerine savcı S.D.'nin olduğu iddia edilen ses kayıtlarını incelemesi için bir müfettiş görevlendirdi. İncelemeyi yürüten müfettiş, inceleme sonrasında savcı S.D. ile ilgili soruşturma başlatılmasını talep edebilecek. Müfettiş aynı zamanda soruşturmaya yer olmadığı yönünde de görüş bildirebilecek. Savcı S.D.'nin söz konusu internet sitesinde yayınlanan ses kaydında eski adalet bakanı ve müsteşarı hakkında hakaretlere varan sözler kullandığı iddia edilmişti.  

Teziç'in skandal sözleri de YouTube'da çıkmıştı

Önemli görevlerde bulunan kişilerin gizli konuşmaları internette yayınlanıyor. Eski YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç'in bir mason locasında yaptığı öne sürülen konuşması da YouTube'da yayınlanmıştı. Teziç, bu konuşmasında 27 Nisan bildirisine övgüler yağdırırken Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili tehditler savuruyordu. Teziç, şimdiye kadar bu konuda açıklama yapmadı. Genelkurmay Başkanlığı Elektronik Sistemler Komutanı Tuğgeneral Münir Erten de YouTube'a düşenlerden. Konuşması gizlice kaydedilen Erten, aralık ayında Irak'ın kuzeyine yapılan hava harekâtında sadece 5 teröristin öldüğünü açıklıyordu. Ayrıca, 21 Şubat'ta başlayan kara harekâtını da önceden haber veriyordu.  

İstanbul, Ankara - Zaman, Anka

Zaman Gazetesi-08.3.2008 

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=661772