06.11.2007 YARSAV: Başbakan Erdoğan mutlakiyetçi

YARSAV, Erdoğan’ın Danıştay kararıyla ilgili sözlerini, "Hukukdışı, engel tanımayan mutlakiyetçi bir iradenin dışavurumudur" diyerek eleştirdi

ANKARA Milliyet ? 06.11.2007


Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Yönetim Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Hakkâri Dağlıca’daki terör saldırısına ilişkin yayın yasağının yürütmesini durduran Danıştay kararıyla ilgili sözlerini eleştirdi. YARSAV, "Sergilenen yaklaşım, hukukdışı, engel tanımayan mutlakıyetçi bir iradenin dışavurumudur. Geçmişte yaşanan son derece acı deneyim de (Danıştay baskını) dikkate alındığında, anılan kasıtlı davranış doğrudan yargıya baskı niteliğindedir" denildi.


Erdoğan’ın sözlerinin hukuki değerlendirmeden yoksun, kasıtlı ve son derece talihsiz olduğu ifade edilen açıklamada, Danıştay’a düzenlenen saldırı ve bu saldırıda Danıştay üyesi Yücel Özbilgin’in yaşamını yitirdiği anımsatıldı.

 

’Tehlikeli ısrar’

Açıklamada, bu saldırı öncesinde Danıştay 2. Daire’nin verdiği, kamuoyunda "türban" kararı olarak bilinen kararın da hükümet yetkililerince eleştirildiği, çarpıtılarak gündeme getirildiği ifade edildi. Açıklamaya şöyle devam edildi:
"Bu tehlikeli tutumda ısrar, söz konusu davranışlarının amacını aşan olaylara yol açtığı kabule olanak bırakmamakta, yargı üzerinde güdülen planlı bir çalışmanın varlığını da ortaya çıkarmaktadır. Yargının bağımsız olduğu, yürütmenin emrinde bir organ olmadığı unutulmamalıdır. Sergilenen yaklaşım, hukukdışı, engel tanımayan mutlakıyetçi bir iradenin dışavurumudur. Bahse konu olayda henüz yargısal faaliyetin devam ettiği ve geçmişte yaşanan son derece acı deneyim de dikkate alındığında, anılan kasıtlı davranış doğrudan yargıya baskı, müdahale ve yönlendirme niteliğindedir."

 

06.11.2007 ? Milliyet Gazetesi

http://www.milliyet.com.tr/2007/11/06/guncel/gun05.html