Yargıç Mustafa Yücel Özbilgin´i Anma Mesjı, 17 Mayıs 2011

Hukuksal sorunların “ulemaya” sorularak çözüldüğü, yargı kararlarının siyasi yaşama müdahale olarak değerlendirildiği, kendilerine değinen her karardan sonra birilerinin hiddetle yargıyı payladığı, siyasi izdüşümleri yansıtan yargı kararlarının ise adeta kutsal metin yerine konulduğu süreçlerde; birilerince beğenilmeyen ve adeta hedef gösterilen Yargıç Mustafa Yücel Özbilgin 17.5.2006 tarihinde alçakça katledilmiştir.

Bugün, üzüntüyle Özbilgin’in şehit edilişinin 5. yılını yaşarken, şunu ifade etmek isteriz ki, Yargıçlar ve Cumhuriyet Savcıları; Özbilgin ve diğer yargı şehitlerinin bıraktıkları yerden aynı kararlılık ve iradeyle laik ve demokratik hukuk devletinden asla ödün vermeden ve kendi hukukunu dayatmak isteyen çağdaşlık düşmanı zihniyete karşı durarak Cumhuriyet ve Atatürk Devrimlerini bu topraklar üzerinde sonsuza dek yaşatacaktır.

Önceden de belirttiğimiz üzere,Yargının bu kara günü olan 17 Mayıs’ın;

24 Mayıs 1978’de karanlık güçlerce katledilen Cumhuriyet Savcısı Doğan Öz,

28 Nisan 1991’de Solhan’da hunharca öldürülen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Türkseven,

21 Mayıs 1992’de Kulp’ta adliye lojmanlarında şehit edilen Kulp Yargıcı Özkan Şahin ve Cumhuriyet Savcısı Yılmaz Acar,

26.Temmuz.1995´te yine hedef gösterilmesi sonucu bürosunda şehit edilen Gümüşhane Baro Başkanı Ali Günday,

17 Mayıs 2006’da kürsüde şehit edilen Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin ve tüm yargı şehitlerimizin  anısına,


toplumumuzun ortak hafızasında yer alması ve unutulmaması için “Yargı Şehitleri Günü” olarak ilan edilmesini bir kez daha ısrarla vurguluyor, bu isteğimizin kamuoyunun da desteğiyle gerçekleşeceği inancıyla, aziz şehitlerimizin anısı önünde saygı ile eğiliyoruz.17.5.2011

YARSAV YÖNETİM KURULU