Duyurular
Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin değerli üyesi,

Birlik etkinliklerine katkı niteliğinde olan üyelik aidatlarının evvelce T. Vakıflar Bankası Yargıtay Bürosu Şubesi’nin 

00158007290265179

nolu hesap numarasına da yatırılabileceği bildirilmişti.

T. Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğünün bankomat hesabı özelliği arz etmeyen kurum hesaplarının ülke genelinde 1 Ocak 2008 tarihine kadar kapatılması kararı doğrultusunda söz konusu hesap kapatılmış bulunmaktadır.

Bu nedenle üyelik aidatlarının artık söz konusu hesaba yatırılması imkanı kalmamıştır. (Ancak bu hesaba yakın zamana kadar herhangi bir şekilde yatırılan aidatların YARSAV’a ait diğer Vakıflar Bankası bankomat hesabına banka aracılığıyla doğrudan nakli ve üyelik aidatı borcundan düşümü sağlanacaktır.)

Üyelik aidatlarının YARSAV’a ait aşağıdaki banka hesap numaralarına yatırılması imkanı ise devam etmektedir:

1- T. Vakıflar Bankası Yargıtay Büro Şubesi: 
TR40 00015 158 7290265179 nolu Bankomat hesabı

2- Türkiye Ziraat Bankası – Bakanlıklar Şubesi:
TR23000145930739-5001 nolu hesabı

3- PTT Bank 5313590 Nolu Posta Çeki Hesabı

Saygılarımla 06.01.2008
Adli-İdari Yargı


FORUM
Forum Bölümüne ulaşmak için alttaki linki tıklayınız. FORUM


Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

 

2009-2010 ADLİ YILI DA SONA ERMİŞ ANCAK ÖNCEKİ YILLARDA OLDUĞU GİBİ YARGININ SORUNLARI ÇÖZÜMLENEMEMİŞ HATTA BU SORUNLAR ARTARAK DEVAM ETMİŞTİR. BU SORUNLARLA BOĞUŞAN YARGI ÇALIŞANLARI BÜYÜK BİR ÖZVERİYLE ADALETİ GERÇEKLEŞTİRME ADINA ÇALIŞMAYA, EMEK SARFETMEYE DEVAM ETMİŞLERDİR.AĞIR İŞYÜKÜ SADECE YARGIÇ VE CUMHURİYET SAVCILARINI ETKİLEMEMİŞ, HALKIN ADALETE ERİŞİMİNİ DE GÜÇLEŞTİRMEYE VE ADALETİ GECİKTİRMEYE DEVAM ETMİŞTİR.SİYASAL İKTİDAR YARGIDAKİ SORUNLARI ÇÖZÜME KAVUŞTURMAK İÇİN 8 YILDIR OLDUĞU GİBİ BU YIL DA HERHANGİ BİR ÇABA SARF ETMEMİŞTİR. AKSİNE BU SORUNLARDAN BESLENEREK VE BUNU KENDİ POLİTİK YARGISINI OLUŞTURMAK İÇİN BİR FIRSAT OLARAK GÖRMÜŞ, BUNUN İÇİN SİSTEMLİ BİR ÇABA İÇERİSİNE GİRMİŞTİR. KRİZLERDEN BESLENME GELENEĞİ UYARINCA BİR GECE YARISI ANAYASAYA AÇIKÇA AYKIRI YASALAR ÇIKARILMIŞ BU YASALARIN İPTALİNE KARAR VEREN ANAYASA MAHKEMESİNE,HUKUKA AYKIRI İDARİ İŞLEMLERİN İPTALİNE KARAR VEREN DANIŞTAYA VE ADLİ YARGININ TEMYİZ MERCİİ YARGITAYA KARŞI İKTİDAR ODAKLI SALDIRILAR YAPILMIŞTIR.

BUGÜN ÜLKEMİZDE HERKESİN DÜŞÜNCELERİNİ AÇIKÇA İFADE EDEBİLECEĞİ ŞEFFAF TOPLUMDAN UZAKLAŞILMIŞ, KENDİSİ GİBİ DÜŞÜNMEYENLERİN DÜŞMAN İLAN EDİLDİĞİ VE CEZALANDIRILACAĞI, ŞANTAJA VE SALDIRIYA MARUZ KALACAĞI GİBİ KORKULAR ÜZERİNE KURULU BİR DÜZEN YARATILMIŞTIR. GEREKTİĞİNDE KULLANILMAK ÜZERE YASA DIŞI DİNLEME VE İZLEME YÖNTEMLERİYLE OLUŞTURULAN BİLGİ BANKALARI İLE HERKES ŞANTAJ TEHDİDİ ALTINDA BIRAKILMIŞ KİMİN HANGİ KONUŞMA VEYA GÖRÜŞMESİNİN NE ZAMAN İNTERNET SİTELERİNDE YAYINLANACAĞI BEKLENİR HALE GELMİŞTİR. YARGITAY, DANIŞTAY,ANAYASA MAHKEMESİ VE ADLİYE BİNALARI YASADIŞI ÖRGÜT KARARGAHIYMIŞ GİBİ DİNLENMİŞ BUNLARI YAPANLARIN TESPİTİ VE HAKLARINDA GEREĞİNİN YAPILMASI İÇİN ETKİN BİR TEPKİ VE MÜCADELE ORTAYA KONULMAMIŞTIR.GÖREVLERİNİ YAPMAYA ÇALIŞAN ÇOK SAYIDA YARGIÇ VE SAVCI YASADIŞI OLARAK DİNLENMİŞ VE İZLENMİŞTİR. YASA DIŞI ÖRGÜT SORUŞTURMALARI YAPAN CUMHURİYET BAŞSAVCILARI SORUŞTURDUKLARI ÖRGÜTÜN ÜYESİ OLDUKLARI İDDİASIYLA DİNLENİLMİŞ, HAKLARINDA SORUŞTURMA YAPILAN BİRÇOK KİŞİNİN BU YÖNTEMLE ELDE EDİLEN KONUŞMA VE GÖRÜŞMELERİ TEFRİKA HALİNDE KAMU OYUNA SUNULDUĞU HALDE, BUNLARI YAYINLAYANLAR HAKKINDA HİÇBİR İŞLEM YAPILMADIĞI GİBİ ADETA ONAYLANMIŞLARDIR.

KİŞİ LERİN EN TEMEL HAKLARINDAN HABERLEŞME VE ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ ÖZGÜRLÜKLERİ YOK EDİLMİŞ,TOPLUMDA KORKU EGEMEN OLMUŞTUR. BU KORKUNUN SADECE YARGIYI YA DA MEDYA ORGANLARINI DEĞİL, ARTIK SOKAKTAKİ İNSANI DA ETKİ ALTINA ALDIĞI, KİŞİLEREN HASSAS KONULARI ARTIK TELEFONDA KONUŞMAKTAN ÇEKİNDİĞİ BİR DÖNEME GİRİLMİŞTİR. YARSAV OLARAK YAPILAN BU HUKUK DIŞILIKLA İLK GÜNDEN BERİ OLDUĞU GİBİ BU ADLİ YILDA HERTÜRLÜ MÜCADELE YAPILMIŞ BU YASA DIŞILIKLARIN ÖNLENMESİ ADINA BAZI KAZANIMLAR SAĞLANMIŞTIR.

OLUMSUZ FİZİKİ KOŞULLAR VE İŞYÜKÜ ALTINDA SAĞLIKLARINI KAYBETME PAHASINA VE ADALETİ GERÇEKLEŞTİRME ADINA BÜYÜK BİR ÖZVERİYLE ÇALIŞAN YARGIÇ VE SAVCILARIN ÜZERİNE BASKICI YÖNTEMLERLE GİDİLMİŞ VE GİDİLMEKTEDİR. YURDUN HER BÖLGESİNDEKİ ADLİYELERDEN AKAN HABERLER BİZE MUTAD DIŞI YAKLAŞIMLARLA MÜFETTİŞLERİN YARSAV ÜYESİ YARGIÇ VE CUMHURİYET SAVCILARINI HEDEF ALDIKLARI HABERLERİ GELMEKTEDİR. BAŞBAKAN HAKKINDA VERİLEN TAKİPSİZLİK KARARINI VE CUMHURBAŞKANI HAKKINDA EVRAKTA SAHTECİLİK VE NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK SUÇLARINDAN YAPILAN SORUŞTURMA SONUCU VERİLEN TAKİPSİZLİK KARARLARININ KALDIRILMASINA KARAR VEREN YARSAV ÜYESİ VE SİNCAN AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANI OSMAN KAÇMAZ HAKKINDA, YİNE BAŞBAKANIN BELEDİYE BAŞKANI OLDUĞU DÖNEMDE İŞLEDİĞİ SUÇLARA İLİŞKİN YÜRÜTTÜĞÜ SORUŞTURMALAR VE YARSAV BAŞKANI OLDUĞU DÖNEMDE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN SAĞLANMASINA YÖNELİK YAPTIĞI ÇALIŞMALAR NEDENİYLE YARSAV KURUCU BAŞKANI ÖMER FARUK EMİNAĞAOĞLU HAKKINDA ADALET BAKANININ BİZZAT VERDİĞİ EMİRLE TETİKLENEN ADALET MÜFETTİŞLERİ TARAFINDAN SORUŞTURMALAR YÜRÜTÜLMÜŞ, DAVALAR AÇILMIŞ, YARGILAMALAR SONUCU BERAAT ETMİŞLERDİR. ANCAK DİSİPLİN SORUŞTURMALARINA İLİŞKİN DOSYALAR UZUN SÜREDİR YÜKSEK KURULA GÖNDERİLMEYEREK ADALET BAKANLIĞINDA BEKLETİLMEKTEDİR. BUNUN NEDENİ DE ANAYASA DEĞİŞİKLİK PAKETİ İLE HSYK’NIN YAPISININ DEĞİŞECEĞİ VARSAYIMI İLE MEVCUT KURULDAN BU DOSYALARIN KAÇIRILMASIDIR..

HSYK ÇALIŞMALARI BU ADLİ YIL DA ADALET BAKANI VE MÜSTEŞARININ KASITLI EYLEMLERİYLE ENGELLENMİŞ, HATTA 26.03.2010 TARİHİNDE AYNI ASKERİ DARBE DÖNEMLERİNE ÖZGÜ BİR TAVIRLA VE NEREDEYSE İKİNCİ BİR EMRE KADAR ANAYASAL BİR KURUL OLAN HSYK’NIN TATİL EDİLDİĞİ DUYURULMUŞTUR. BU EYLEME KARŞI YAPTIĞIMIZ SUÇ DUYURUSUNUN HEMEN ARDINDAN İSE BU KARARDAN DÖNÜLEREK KURUL ÇALIŞMALARINA DÜŞÜK YOĞUNLUKTA DEVAM EDİLMİŞTİR.ÇOK SAYIDA MESLEKTAŞIMIZ BU DÜŞÜK YOĞUNLUKTAKİ, NEREDEYSE AĞIR ÇEKİM HAREKETE ZORLANAN YÜKSEK KURUL ÇALIŞMALARINDAN OLUMSUZ ŞEKİLDE ETKİLENMİŞ TAYİN, TERFİ, BİRİNCİ SINIFA AYRILMA GİBİ İŞLEMLERİ GECİKMİŞ HATTA YAPILAMAMIŞTIR.

ERZİNCAN BAŞSAVCISI İLHAN CİHANER’İN YASADIŞI CEMAAT YAPILANMALARININ DEVLET VE SİYASET İLİŞKİSİ VE PARASAL BOYUTLARINI SORUŞTURMASI İSE YARGIÇ GÜVENCESİNE ÜLKEMİZDE DAHA ÖNCE ÖRNEĞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR SALDIRI İLE KARŞI KARŞIYA GELMEMİZE NEDEN OLMUŞTUR. YARSAV’IN BU YETKİ GASPI VE POLİTİK YARGI YARATMA GİRİŞİMİNE KARŞI DURUŞU VE BU KONUDAKİ ONURLU MÜCADELESİ ASLINDA BU ÜLKEDE ARTIK HERKESİN KARŞILAŞMA OLASILIĞI BULUNAN BİR ANLAYIŞLA MÜCADELEDİR.

SİYASAL İKTİDAR ELİNDE BULUNAN TÜM OLANAKLARI KENDİ POLİTİK YARGISINI YARATMAK İÇİN KULLANMAKTAN ÇEKİNMEMİŞ BU BAĞLAMDA İKTİDARIN ÖNEMSEDİĞİ BAZI SUÇ SORUŞTURMALARI YAPAN CUMHURİYET BAŞSAVCI VEKİLLERİYLE ADALET BAKANLIĞI MÜSTEŞARININ KAPALI KAPILAR ARDINDA GÖRÜŞMELER YAPTIĞI, YARGIÇLARIN İDARİ AÇIDAN BAĞLI OLDUĞU ADALET BAKANININ TIKANAN HER HSYK TOPLANTISINDAN SONRA BAŞBAKANA GİDİP BİLGİ VERDİĞİ,, SON OLARAK DA BAZI YAKALAMA KARARLARININ ARDINDAN BAŞBAKANIN ÇAĞRISI İLE BU KARARLARI GÖRÜŞMESİ BASINA YANSIMIŞTIR. SİYASAL İKTİDAR YARGIDAN ELİNİ BİR TÜRLÜ ÇEKMEMEKTE, ÖZELLİKLE DE BAZI DAVALARDA, DAVANIN HEM MAĞDURU , HEM SAVCISI, HEM DE YARGICI OLMAKTAN VAZGEÇMEMEKTEDİR.

DENİZ FENERİ DAVASI YAYIN YASAĞI KONULARAK KORUMA ALTINA ALINMIŞ,BUNA KARŞIN, SİLAHLI BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUPLARINI SORUŞTURMAYA SINIR KAPILARINA YARGIÇ GÖNDERİLMİŞTİR.

BAZI DAVALARDA İSE KİŞİLER NEYLE SUÇLANDIKLARINI DAHİ BİLMEDEN YILLARDIR TUTUKLUDURLAR, CEZAEVLERİNDE KURULAN MAHKEMELERLE YARGILAMALAR BİRER İNFAZA DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ, MASUMİYET KARİNESİ, DOĞAL YARGIÇ İLKESİ VE ADİL YARGILANMA HAKKI SADECE AHİM KARARLARINDA GEÇEN İÇİ BOŞ KAVRAMLARA DÖNÜŞMÜŞTÜR. BÜTÜN BU GELİŞMELERİN ARDINDAN KENDİLERİNE ENGEL GÖRDÜKLERİ, MERİ HUKUK SİSTEMİNE VE BAĞIMSIZ YARGIYA ALTERNATİF BİR YAPI YARATMA ÖZLEMİ VE KARARLILIĞI İLE HAREKET EDENLERİN HAREKET ALANLARINI AÇMAK VE KENDİ POLİTİK YARGISINI YARATMANIN SON AŞAMASI OLAN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ SÜRECİNE GİRİLMİŞTİR.

YARSAV OLARAK TÜRK YARGISININ CANINA KAST EDEN BU SÜREÇLE MÜCADELE ETME KARARI ALMIŞ BULUNUYORUZ. AĞIR İŞ YÜKÜ, YETKİLENDİRMELER, KARARNEMELER, EŞ BİRLEŞTİRMELERİ, ASKERLİK SORUNLARI, YILLARDIR HİÇBİR ORANSAL ARTIŞTAN ETKİLENMEYEN ,ARTMAYAN ANCAK SÜREKLİ AZALAN MAAŞLAR, GİBİ GERÇEK MESLEK SORUNLARINA EĞİLMEMİZİ ENGELLEYEN VE BAĞIMSIZ YARGIYA KASTEDENLERİN; ENERJİMİZİN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ BÖYLE BİR ANLAYIŞLA MÜCADELEYE HARCAMAK ZORUNDA BIRAKANLARIN UTANMASI GEREKTİĞİNİ DEĞERLENDİRİYORUZ.

BU ADLİ YIL İÇERİSİNDE ULUSLARARASI YARGIÇLAR BİRLİĞİ (İAJ) VE DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLER İÇİN AVRUPA YARGIÇLAR VE SAVCILAR BİRLİĞİ (MEDEL) ÜYESİ OLAN YARSAV ÜLKEMİZDEKİ VE ULUSLARARASI ALANDAKİ SAYGIN KONUMUNA UYGUN OLARAK YARGI BAĞIMSIZLIĞINA VE DEMOKRASİYE YÖNELİK TÜM TEHDİTLERİN KARŞISINDA DURMAKTA KARARLIDIR.

KENDİSİ GİBİ DÜŞÜNMEYENLERLE HER ALANDA SAVAŞI VE YOK ETMEYİ İLKE EDİNMİŞ ANLAYIŞIN BAĞIMSIZ YARGI İLE ÇELİŞKİSİNİ BİZ ANLAYABİLİYORUZ, ANCAK YARGI İLE BU KADAR OYNAMAK, HUKUKU BU DERECE ZORLAMAK ÜLKEMİZDEKİ KUTUPLAŞMAYA, KAMPLAŞMAYA HİZMET EDER, HATTA BUNU TEŞVİK EDER. HAKSIZLIK ALGISINI DERİNLEŞTİRİR VE SONUÇTA TOPLUMUMUZDAKİ BARIŞ VE KARDEŞLİK DUYGUSUNU ZEDELER.

2009-2010 ADLİ YILI YARGIÇ VE CUMHURİYET SAVCILARI ADINA HAYIRLI BİR YIL OLMAMIŞTIR.UMUT EDİYORUZ Kİ YENİ ADLİ YIL HAYIRLA BAŞLAR VE SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ DEMOKRASİ İÇİNDE MÜMKÜN OLUR. BU KONUDA YARSAV ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK İNANDIĞINI SÖYLEMEYE DEVAM EDECEK, SONUÇ NE OLURSA OLSUN YARGI BAĞIMSIZLIĞI VE YARGIÇ GÜVENCESİNE KATKI SAĞLAYACAK, HUKUK İÇİNDE ÇÖZÜMLER ÖNERECEKTİR.

BU DÜŞÜNCELERLE TÜM YARGIÇ VE CUMHURİYET SAVCILARINA İYİ TATİLLER DİLERİZ. SAYGILARIMIZLA

YARSAV YÖNETİM KURULU