Duyurular
Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin değerli üyesi,

Birlik etkinliklerine katkı niteliğinde olan üyelik aidatlarının evvelce T. Vakıflar Bankası Yargıtay Bürosu Şubesi’nin 

00158007290265179

nolu hesap numarasına da yatırılabileceği bildirilmişti.

T. Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğünün bankomat hesabı özelliği arz etmeyen kurum hesaplarının ülke genelinde 1 Ocak 2008 tarihine kadar kapatılması kararı doğrultusunda söz konusu hesap kapatılmış bulunmaktadır.

Bu nedenle üyelik aidatlarının artık söz konusu hesaba yatırılması imkanı kalmamıştır. (Ancak bu hesaba yakın zamana kadar herhangi bir şekilde yatırılan aidatların YARSAV’a ait diğer Vakıflar Bankası bankomat hesabına banka aracılığıyla doğrudan nakli ve üyelik aidatı borcundan düşümü sağlanacaktır.)

Üyelik aidatlarının YARSAV’a ait aşağıdaki banka hesap numaralarına yatırılması imkanı ise devam etmektedir:

1- T. Vakıflar Bankası Yargıtay Büro Şubesi: 
TR40 00015 158 7290265179 nolu Bankomat hesabı

2- Türkiye Ziraat Bankası – Bakanlıklar Şubesi:
TR23000145930739-5001 nolu hesabı

3- PTT Bank 5313590 Nolu Posta Çeki Hesabı

Saygılarımla 06.01.2008
Adli-İdari Yargı


FORUM
Forum Bölümüne ulaşmak için alttaki linki tıklayınız. FORUM


Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Başbakanlık, ’Kırmızı Kitap’ olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ni, Anayasa’ya uygunluk açısından incelemek için isteyen Danıştay’a olumsuz yanıt verdi, belgenin gizli olduğunu bildirdi. 

Başbakanlık, Danıştay’ın Anayasa’ya uygun olup olmadığını incelemek üzere istediği, “Gizli Anayasa” ve “Kırmızı Kitap” olarak nitelendirilen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ni (MGSB) yargıdan gizledi.
Başbakanlık, devletin iç ve dış siyasetine ilişkin önemli bilgiler içeren belgenin, gizli olması nedeniyle gönderilemeyeceğini bildirdi.
TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın “gizli anayasa” tanımlaması yaparak parlamentoda görüşülmeden kabul edilmesini eleştirdiği MGSB, 24 Ekim 2005’te MGK’da görüşülerek yenilendi. Bakanlar Kurulu da 20 Mart 2006’da MGSB’yi kabul etti.
MGSB, iç ve dış güvenliğe ilişkin gizli bilgiler içerdiği gerekçesiyle Resmi Gazete’de yayımlanmadan yürürlüğe girdi.

Bu kez reddedilmedi
İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), MGSB’nin kabul edildiğine yönelik bilgilerin basına yansımasının ardından yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı. Danıştay 10. Dairesi, ön incelemesini yaptığı davada, daha önce açılmış benzer davalarda verilen kararların aksine dosyayı esastan görüşmeye karar verdi.

Tarihi bir adımdı
Daire, verdiği ara kararda, tarihi bir adım da atarak MGSB’nin yargısal denetimden geçirilebilmesi için kendisine gönderilmesini istedi. Kararda Başbakanlık’tan, MGSB ile birlikte, kabulüne ilişkin kararı ve davaya ilişkin savunmasını göndermesi de talep edildi.
Talep edilen bilgi ve belgeleri göndermesi için Başbakanlık’a 18 Haziran’a kadar süre tanındı. Başbakanlık, bu süre sonunda, Danıştay’a bir yazı göndererek ek süre talep etti. Bunun üzerine tanınan süre 18 Temmuz’a uzatıldı.

’Dava açamazlar’
Alınan bilgiye göre, Başbakanlık, Danıştay’ın talebine yanıt yazısı ile savunmasını geçtiğimiz günlerde iletti. Başbakanlık Müsteşarlığı’ndan gönderilen yanıt yazısında, MGSB’nin iç ve dış siyaset bakımından gizlilik dereceli bilgileri içerdiğinden gönderilemeyeceği belirtildi.
Başbakanlık, savunmasında da İHD ve TİHV’nin MGSB’ye karşı dava açmaya yetkisi olmadığını, bu kurumların taraf ehliyetlerinin bulunmadığını bildirdi.

’İcrai değil’
Devletin güvenliğinin sağlanmasının ve bu konuda politika geliştirilmesinin anayasal bir görev olduğunun belirtildiği savunmada, bu çerçevede hazırlanan MGSB’nin icrai bir karar içermediği, çeşitli görüşlere yer verdiği ifade edildi.

22.07.2006 Kaynak: Milliyet